Local students win awards for science fair projects

  • Mon Apr 19th, 2004 8:00am
  • News

Submitted by Peter Gajda-Here are all the local medal winners from the Science Fair held last month at Queen Charlotte Secondary:
Primary division
• Grace Cole of Port won an outstanding research award for “Oil and Water”.
• Jesse Brady of ALM won honourable mention for “Space”.
• Cavanaugh Alton and Trevor Pineault of ALM won honourable mention for “Facts about Planets”.
• Jesse Dean of Port won honourable mention for “Tropical Fish”.
• Devon Larson of Port won honourable mention for “Muscles Power”.
Elementary division
• Tori Biggar of Port won a bronze medal for “Fur Balls”.
• Nassimo Pion of ALM won honourable mention for “Wave Machine”.
• Tyler Zeller and Tristan Clark of ALM won honourable mention for “Chain Saws”.
• Alissa Macmullin of ALM won honourable mention for “Teens and Smoke Do Not Mix”.
• Arielle Hallberg of Port won honourable mention for “Popcorn”.
• Kirsten Hitchcock of Port won honourable mention for “Phototropism”.
• Heather Ernst of Port won honourable mention for “Tornadoes”.
• Elizabeth Cumming of Port won honourable mention for “Colour and Emotion”.
• Jamie Mould of Port won honourable mention for “Friction”.
• Kayleigh Madore of Port won honourable mention for “Optical Illusions”.
• Eli Morigeau of Port won honourable mention for “Wave Lengths”.
Junior division
• Steve Botel of ALM won a silver medal for “Steam Power”.
• Taylor Hett of ALM won a silver medal for “White Garbage – Styrofoam”.
• Jed Zimmerman of Port won a silver medal for “Concrete”.
• Leigh Anne Mathieson of G.M. Dawson won a bronze medal for “Music: Interference or Homework Helper”.
• Brionne Lavoie of Port won a bronze medal for “Maze Rats and Guinea Pigs”.
• Braeden Hitchcock of Port won a bronze medal for “Bending Light”.
• Marissa Davies of Sk’aadgaa Naay won a bronze medal for “Batteries: No Name vs Brand Name”.
• Tristan Rettich and Jeremy Bronsch of ALM won honourable mention for “Lazer (AC/DC)”.
• Conner Brady and Jeremy Botel of ALM won honourable mention for “Cool Sunglasses”.
• Kate Butler Urbanovitch of ALM won honourable mention for “Brush Your Teeth”.
• Meghan Brasier and Latasha Brown of G.M. Dawson won honourable mention for “Which Cleaner Works Better? Commercial or Homemade?”
• Tarquin Bellamy of Port won honourable mention for “Pendulum”.
• Cole Murdaugh of Queen Charlotte won honourable mention for “The Citrus Cycle”.
• Ashlee Dehart and Kirsten Compton of Queen Charlotte won honourable mention for “CSI: Queen Charlotte”.
• Stephanie Righi and Jessica Reid of Queen Charlotte won honourable mention for “Dear Hunter”.
• Ryan Tollestrup of Billy Yovanovich of Sk’aadgaa Naay won honourable mention for “Paper Airplane Aerodynamics”.
• Taan Hennigan of Sk’aadgaa Naay won honourable mention for “Paper Towel Wars”.
• Jade Pollard and Carsen Gray of Sk’aadgaa Naay won honourable mention for “To See if Family Members Have the Same Fingerprints”.
Intermediate division
• Jamie Richardson of Queen Charlotte won a gold medal for “Leptin for Cowboys”.
• Verica Yovanovich of Queen Charlotte won a bronze medal for “Family Fingerprints”.
• Norma Louis of Queen Charlotte won a bronze medal for “Precipitation Down the Drain”.
• Stephanie Waters and Kerri Wilson of Queen Charlotte won a bronze medal for “Are Fingerprints hereditary?”
• Katrina Husband and April Dutheil of Queen Charlotte won a bronze medal for “Brain Drain”.
• Bev Cowpar of ALM won honourable mention for “Health Food vs Junk Food”.
• Tanya Edenshaw of Queen Charlotte won honourable mention for “Vital Capacity”.
• Breanna Abbott and Sophie Geddie of Queen Charlotte won honourable mention for “Are You Colourful?”
Special Awards
• Norma Louis of Queen Charlotte Secondary won the BC Hydro Power Smart Award, the Young Science Innovator Award, and the Sierra Club Community Energy Initiative Award – first place.
• Taylor Hett of ALM won the Federation of BC Naturalists Award of $50.
• Jamie Richardson of Queen Charlotte Secondary won the Genome Canada Award of $200. She will also compete at the Canada-wide Science Fair in St. John’s, Newfoundland.
• Tanya Edenshaw and Ella Fletcher of Queen Charlotte Secondary won the Heart and Stroke Foundation of BC and Yukon Award.
• Kenny Richardson of Port elementary won the BC Institute of Agrologists Award of $100.
• Morgan Boyd of the Living and Learning School won the Sierra Club Community Energy Initiative Award – second place.
• Steven Botel of ALM won the Sierra Club Community Energy Initiative Award – third place.
• Tristan Cober of Queen Charlotte Secondary won the Sierra Club Community Energy Initiative Award – honourable mention.